Červen 16, 2017

Proč jsme vytvořili Zápočet z byznysu?

Dlouho jsme sledovali situaci kolem nás. Kolik absolventů končí po škole bez vysněné práce, bez vlastního byznysu, ale také bez praxe, bez dostatečného sebevědomí i bez peněz. S trochou nadsázky lze dodat, že ti „nejlepší“ jedinci bydlí ještě do 30 let u svých rodičů.

Podle nás to není nejlepší způsob, jak mezi 20.-30. rokem prožít svůj život. I my jsme se pachtili za zápočty a zkouškami na VŠE v Praze, ale čím déle jsme studovali, tím více nám bylo jasné, že titul nás nespasí. Navíc ten stres, který jsme před zkouškami zažívali, byl neúměrný tomu, jaký význam do budoucna má zkratka Ing. před naším jménem. Zvládli jsme to, ale zároveň je nám jasné, že tím stresem jsme přišli o pár let našeho jedinečného života. To je zřejmě hlavní důvod, proč dnes v průběhu každého dne i ve spletitých životních situacích hledáme především ta pozitivní řešení. Kde jiní vidí problémy, my hledáme příležitosti a vzájemně si vléváme optimismus do žil.

Za dobu našeho podnikání na finančním trhu (od roku 2004) nám prošly rukama stovky vysokoškoláků. Každý se zajímal o jiný obor, ale všichni až na malé výjimky měli jedno společné. Chyběly jim zkušenosti z reálného byznysu. Většinou se hnali za titulem, i když přiznali, že pro jejich budoucí úspěch bude mít jeho získání minimální vliv. Naopak jim chyběly potřebné kontakty na důležité lidi z oboru. K tomu mnohdy přidala nízká úroveň schopnosti komunikace a nízké sebevědomí. Jaký byl výsledek? Tito mladí lidé v reálu neuměli udělat správný dojem na ty správné lidi.

Proto cíleně spolupracujeme s mladými lidmi, kteří to chtějí jinak, a všechny takové rádi podpoříme v rámci našeho Zápočtu z byznysu.

Řekli jsme si, jak to s realitou mladých lidí vidíme my, ale někdo má místo textu raději obrázky. Dali jsme dohromady naše dlouholeté zkušenosti při jednání s vysokoškoláky a výsledek je zde. Jednoduché, procentuální rozdělení, které skvěle vyjadřuje naše vlastní Proč. Pro někoho jsou ta čísla možná překvapující, ale podle nás to sedí jako zadek na hrnec!

Pokud se bavíme o úspěchu v kariéře, lze říci, jaký procentuální vliv na kariéru mají encyklopedické vědomosti, akademický titul, certifikáty (souhrnně označujeme jako „Škola“), jakou váhu má dovednost komunikovat a působit na lidi (souhrnně označujeme jako „Dojem“) a jak se na budoucím možném úspěchu podílí to, s kým se znáš a jak umíš budovat vztahy v byznysu (souhrnně označujeme jako „Kontakty“).

Rozdělení si prosím prohlédni v následujícím grafu:

Jak to, že je rozdělení zrovna takové? Vezměme to od začátku.

10 % ŠKOLA

Máš pocit, že je to málo? Ano, je to málo, ale to neznamená, že vzdělání není důležité. Je to základ života. Většina mladých lidí dnes má maturitu a velké procento i vysokou školu. Z toho důvodu to chce mít jiné konkurenční výhody, aby si dosáhl úspěchu. Pokud se například zúčastníš pracovního pohovoru na učitou pozici, kde se předpokládá VŠ vzdělání, budeš tam soupeřit s dalšími VŠ absolventy. Co potom ukážeš navíc? Odpověď je v dalším odstavci. Proto je podle nás celkový dopad na úspěch v kariéře pouze 10 %.

30 % DOJEM

Velmi důležitá schopnost, kvalita. Tím, jak umíš zapůsobit, komunikovat a prezentovat může zásadně ovlivnit výsledek jakéhokoliv jednání. Je hezké, že máš VŠ titul, ale když neumíš prodat, co se ses naučil, šance na úspěch se rapidně snižuje. Někdy maturita + schopnost udělat dojem může překonat VŠ titul. Proto je zásadní umět udělat DOJEM. Proto má DOJEM váhu 30 % na celkový úspěch.

60 % KONTAKTY

Pokračujme v našem modelovém příkladu s přijímacím pohovorem. Může to být výběrové řízení na vedoucí pozici ve firmě, kde již pracuješ několik let a opravdu se snažíš. Projdeš prvním kolem, protože máš VŠ titul, který je požadován a první oťukávání jsi zlávdnul. V druhém kole ses dostal až ke generálnímu řediteli, kde jsi navíc udělal opravdu dobrý dojem a máš velké šance, že Tě vybere. Už si představuješ, jaké to bude až Tě povýší, ale najednou se dozvíš, že místo bylo obsazeno někým jíným. Je to člověk, který je podle Tvých informací dobrým známým generálního ředitele a ikdyž víš, že ten člověk nemá takovou kvalifikaci (10 %) jako Ty, ani v rámci komunikace a projevu není tak obratný (30 %) jako Ty, ale zato má lepší vztah a kontakt s generálním ředitelem (60 %) než Ty. Na první pohled je to možná nefér, ale je to v mnoha případech realita. Rozhoduje to s kým se znáš a jaké sis vybudoval vztahy s důležitými lidmi. Oni Tě potom mohou ve správnou chvíli podpořit v rámci kariéry nebo v rámci Tvého podnikatelského projektu. Dnes se tomu říká jednoduše networking. Pokud Ti tento příklad z byznysového života nestačí, pak si uvědom, jak ses Ty sám dostal k nejlepším brigádám nebo pracem, které si dosud dělal? Nebylo to náhodou přes tvého tatínka, maminku, strejdu, kamaráda, kamarádova tatínka nebo nějakého známého? Holt ty nejlepší nabídky si rozeberou známí mezi sebou a zbytek je potom veřejně k dispozici ostatním. To jsou důvody proč rozhodující vliv 60% mají KONTAKTY.

10 % Ti pomůže vyřešit Tvoje škola. Zbylých 90 % Ti pomůžeme řešit my. Cílem je dostat se díky naší spolupráci co nejblíže ke hranici 100 %.

Máš rád akci? Pokud ano, pojď rovnou do toho a zkus si uvedené rozdělení aplikovat sám na sobě. Zjistíš o sobě důležité informace. Schválně si upřímně odpověz, kolik procentních bodů máš již v rámci svého života načerpáno v každé oblasti koláče? Představ si, že každé procento je jeden bod, tedy můžeš mít maximálně 100 b. (Škola max. 10 b., dojem max. 30 b., kontakty max. 60 b.)

Příklad: Jsi uprostřed studia a máš 5 z 10 b. Dále pak moc nekomunikuješ, máš nízké sebevědomí a ze 30 bodů máš jen 10. Nebo jsi řečník, prezentér a máš 28 b? No a koho znáš, kdo Tě může doporučit? Jsou to autority? Máš deset bodů? Nebo padesát z možných šedesáti? Odpovědět si musíš Ty sám.

V případě, že potřebuješ svůj koláč úspěchu více či méně doplnit, propoj se s námi a začneme na tom společně makat!

 

Zápočet z Byznysu: Tušíš, že titul ti úspěch nezajistí?

x