Červenec 1, 2017

Je vysoká škola k ničemu?

Při studiu na VŠ jsem měl možnost díky manželce (tenkrát ještě přítelkyni) setkávat se v její rodině s vysoce postaveným manažerem. Člověkem, který se pohyboval v konzultantských a finančních institucích zpravidla na pozicích pod představenstvem a dosahoval šestimístných měsíčních přímů. Ten nám tehdy jako studentům VŠE jednoho dne řekl (s klidem jemu vlastním) památnou větu.

Větu, na kterou nikdy nezapomenu: “Hele, vysoká škola vám je k ničemu.” Protože jsme ho znali, čekali jsme, co nám poví dál. Jinak bychom si museli pomyslet, že si dělá srandu, vždyť on sám vystudoval těžký obor na ČVUT a vyprávěl tolik záživných historek. Za chvíli pak dodal: “Chce to mít tak dvě až tři!”

Chce to mít dvě až tři, nebo to jde i jinak?

 

Hezky nám to pak vysvětlil na příběhu své firmy, kde popisoval, jak přijímají velmi schopné absolventy z VŠE, kteří všichni mají titul, jsou velice učenliví, snaží se a opravdu tvrdě makají. Do toho umí dva až tři cizí jazyky, to je pro jejich firmu standard. “No a kolik si myslíte, že jim platíme?” Zeptal se nás. “Za to všechno u nás mají 18 000 Kč čistého!” Dodal, že tyto znalosti má dnes každý absolvent a na takové místo mohou vzít desítky jiných, kteří se o to poperou.

V reálu mít dvě až tři vysoké školy by zřejmě celou situaci zlepšilo jen o málo, je to skutečně absurdní. Naopak praxe a zkušenosti získané v rámci firmy dodají člověku na hodnotě a to se postupně projeví i v jeho kariérním postupu a finančním růstu. Nejdřívě je z něho junior manažer a později senior manažer, kde se dostane finančně na 40 – 60 000 Kč čistého.

Jeho slova byla pro nás naprostým potvrzením toho, že když pracujeme a podnikáme už při studiu, budujeme si důležité základy pro budoucí úspěch a rozjezd v kariéře. Bez toho by nám hrozilo, že skončíme přesně s těmi 18 000 Kč s šéfem za zády, co neumí jazyky ani na naší úrovni a bude nám rozkazovat. To se naštěstí nestalo.

Možná se v našem příběhu více či méně poznáváš. Máš podobné zkušenosti a nebo vidíš realitu lidí kolem sebe. Vše se dá pojmout buď jako problém a nebo jako příležitost. Na všem si můžeš něco důležitého uvědomit a něčemu se naučit.

Jestliže máš chuť se někam posunout anebo jen sdílet svoji zkušenost můžeš se s námi propojit buď přímo a nebo formou našeho online testu.

Zápočet z Byznysu: Tušíš, že titul ti úspěch nezajistí?

x